Size bir telefon kadar yakınız
0.545 744 1453
Dil Seçin
trende

Kurumsal Kimlik Nedir? Neden Gereklidir?

13.10.2017
267 görüntülenme
Kurumsal Kimlik Nedir? Neden Gereklidir?

Kurumsal kimlik, bir markanın “İşte ben buyum!” dediği imaj çalışmalarının bütünüdür. Kurumun kültürünü, amaçlarını, ideallerini, duruşunu göstermek için yapılan kurumsal kimlik çalışmaları, logo ve web sitesi tasarımından antetli kâğıtlarına, broşürlerinden açık hava reklamlarına kadar tüm pazarlama araçlarını kapsar. Kısacası kurumsal kimliği markanın imzası, üslubu olarak düşünebiliriz.

Bu durumda her kurumun kurumsal kimlik çalışmalarına önem vermesi gerekir. Aynı sektörde aynı ürün ya da hizmetleri sunan firmalar arasında ayrışmak, kurumsal kimlik çalışmaları ile sağlanır. Detaylandıralım:

Sadece Ürün ya da Hizmet Değil; Bir Algıyı Pazarlamak

Örneğin bir logo tasarımında seçilen renkler ve kullanılan tasarım dili marka hakkında fikir verir. Pazarlama stratejilerinde oluşturulan konseptler, sosyal sorumluluk projeleri, markanın sahiplendiği kavramlar, dinamik, genç, güvenilir, doğal gibi lanse edilmek istenen marka algısı, kurumsal kimlik çalışmaları aracılığı ile sağlam bir temele oturtulur.

Sattığınız şey asla sadece ürün ya da hizmet değildir. İnsanlar firmanızın bir ürününü satın aldıklarında aynı zamanda bazı kavramları da satın almış olurlar. Çünkü konu her ne olursa olsun, işin içinde insan varsa aidiyet hissi ve duygusal bağ devreye girer. “X markasını tercih ediyorum; çünkü bana prestij sağlıyor.” ya da “Ö markası çok eğlenceli, hayata bakışımı temsil ediyor.” diye düşünür insanlar. Daha doğrusu enikonu oturup düşünmezler, bağ kurdukları markalara dair bilinçaltlarında bu tür düşünceler yatar.

Bilgilendirmenin Doğru Düzgün Bir Şekilde Yapılması

Ürünleri, hizmetleri ve kurumla ilgili bilgileri aktarmak için çok çeşitli reklam ve pazarlama araçları mevcut. Örneğin broşürler, hedef kitleye doğrudan ulaşmak için bugün hâlâ sıklıkla tercih edilen reklam ürünleri. Ürünlerinizi, tüm özellikleri ve kullanıcılara sağladıkları avantajlarıyla birlikte tanıtabilmeniz için kullandığınız tanıtım ürünleri (promosyon ürünleri dahil) kurumsal kimliğinizle aynı dili konuştuğu takdirde, aynı zamanda markanızı hafızalara kazımak için de çalışma yapmış olursunuz. Hem de her seferinde.

Saygı Uyandırmak Önemli

Tıpkı insanlarda olduğu gibi kurumlar için de geçerli olan saygı uyandırma ve prestij, belli bir duruşun sergilenmesine bağlıdır. “O, öyle biridir. Onun bu hayatta özgün bir duruşu, bakış açısı vardır.” cümlelerini bir insan için kurduğumuzda o insana saygı duyduğumuzu göstermiş oluruz. Aynı şey firmalar için de geçerli. Bütün büyük markaların duruşları ve imajları sağlamdır. Kurumsal kimlikleri sağ olsun, yıllarca çalışıp didinip hak ettiler bulundukları konumlarını.

Şöyle bir toparlayacak ve değinmediğimiz noktaları ekleyecek olursak kurumsal kimlik;

  • Marka imajı oluşturmaya ve markanın itibarini korumaya,
  • Rekabet ortamında konumlandırma stratejisi ile ayrışmaya,
  • Reklam çalışmaları için hedef kitleye ulaşmaya,
  • Medyayı bilgilendirmeye,
  • Satışlara destek vermeye,
  • Kurum kültürünü yaşatarak, çalışanlar dahil sadık müşterilerin aidiyet hissini her zaman canlı tutmaya,
  • Kurumsal değişiklikleri ve yenilikleri göstermeye yarar. Yarasın!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.