Size bir telefon kadar yakınız
0.545 744 1453
Dil Seçin
trende

HERKES SALDIRI ALTINDA, BAZILARI FARKINDA… ÜÇ VE SON

06.11.2017
168 görüntülenme
HERKES SALDIRI ALTINDA, BAZILARI FARKINDA… ÜÇ VE SON

İlk iki bölümde reklamlar karşısındaki saldırıla ve alışveriş konusunda yapabileceklerinizi belirtmiştik. Buradan devam edelim.

7) AVM’ler Sosyal Faaliyet Alanı Değildir

Değişen dünya ve insan ile birlikte alışkanlıkların türü ve kavramların içeriği de değişiyor. İnsan davranışlarındaki en belirgin iki aktiviteden birisi düzenli sosyal aktiviteler diğeri boş zamanlarda yapılan aktiviteler idi.

Bizim zamanımızda biraz şartlar, biraz da zamanın ve çevrenin etkisi ile hatıra defterlerimize ya da yıllıklarımıza yazdığımız boş zaman aktiviteleri sınırlı idi.

Arkadaşımızın kalbi kadar temiz sayfayı bize ayırdığı için teşekkür girizgâhından sonra veya en son bölümde sayılırdı bunlar:  TV izlemek, radyo ve müzik dinlemek, kitap okumak. Pikniğe gidenleri bile okudu bu gözler.

Aradan zaman geçti, üniversite yıllarında artık kitap okumanın bir boş zaman işi olmadığı rutin ve elzem olduğu konusunda bilmiş bilmiş mutabık kalındıktan sonra, aktivitelere sinema ve tiyatro eklendi. Ayda yılda bir giden olsa da yazılması adettendi. Spor yapmak, yürüyüş yapmak da kendine listelerde yer bulmaya başlamıştı.

Günümüz insanı, rafting yapıyor, paintballda boy gösteriyor, bowling ise olmazsa olmaz.

Buraya kadar her şey iyi hoş güzel normal ancak normal olmayan bir durum var ki o da insanların hafta sonlarını aileleri ve çocukları ile birlikte AVM’de geçirmeleri. Alışveriş Merkezleri işlevi malum olan yerler olmasına rağmen hayatımızın önemli bir zaman dilimini geçirdiğimiz yerler haline geldi. Hatta adı bile değişti. Artık alışveriş merkezi değil alışveriş ve yaşam merkezi. Buradaki yaşam ibaresi sırf pazarlama uzmanlarının kaygı ile koydukları bir isim değil. Gerçekten de insanlar artık zamanlarının ciddi bir dilimini buralarda geçiriyorlar. Sergiler, konserler, etkinliklerin buraları mekân tutması boşuna değil.

Hadi kabul edin ebeveynlerin de işine geliyor. Düşünün soğuk bir kış hafta sonunda yapılacak en kısa ve pratik şey alışveriş merkezine gitmek. Saatlerce gezilebiliyor, öğle yemeği aradan çıkarılabiliyor, dinlenme için uygun yerler var, çocukların oyalanabileceği oyun merkezleri mevcut.

Pratik çözüm gibi geliyor ama unutmayın, bu hem size zararlı, hem de çocuğunuzu bu kültürle yetiştiriyorsunuz.

Bitti. Umarım alışveriş konusunda kendinizi kontrol edebileceğiniz bazı anahtarlar edinmişsinizdir. Bu bir blog yazısı. Bilimsel veriler ve akademik dil ile sıkmak istemedim. Ancak yazılanların altyapısında ciddi bir veri tabanı ve bilgi var.

AVM’ler sosyal faaliyet alanı değildir.

 

Arş. Gör. Kürşad ÖZKAYNAR

Zara MYO / Pazarlama
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.