Size bir telefon kadar yakınız
0.545 744 1453
Dil Seçin
trende

HERKES SALDIRI ALTINDA, BAZILARI FARKINDA… PART TUU

03.11.2017
197 görüntülenme
HERKES SALDIRI ALTINDA, BAZILARI FARKINDA… PART TUU

Birinci bölümde hemen her gün sayılamayacak kadar çok reklam mesajlarının saldırısı altında olduğumuzu, birçoğumuzun farkında olmadan bu saldırıdan etkilendiğini belirtmiştik. Yapılması gerekenleri ya da alınması gereken ufak tefek tedbirleri de sıralamaya başlamıştık. Devam edelim;

4) Evden Bir Şeyler Atmaya Son Verin

Google’ın üst yöneticilerinden birisi, Google Sırları isimli kitabının bir yerinde 10 yıl önce aldığı ayakkabıların halen durduğunu söylüyor. Mesele zenginlik meselesi değil demek ki. Elbette cimrilik de değil. Ama düşünün bir şey alıyorsunuz, aradan kısa bir süre geçiyor hevesiniz kalmıyor. Yepyeni bir şeyi atıyorsunuz. Birkaç kez giydiniz diye, modası geçti diye veya bir başka sebepten. Eşyalarınız, kıyafetleriniz azaldıkça boşluğu doldurmak için tekrar tekrar alım yapıyorsunuz. Ki bu döngü zaten sizin çekilmek istendiğiniz alışveriş döngüsü.

5) Mutluluğu Başka Yerde Arayın

Çok klasiktir ama sanırım doğru. Özellikle bayanlar, kendilerini kötü hissettikleri zaman çareyi iki şeyde bulurlar: birincisi tatlı (tercihen çikolata sanırım), ikincisi ise alışveriş.

Alışveriş sizi anlık mutlu eder ama sonrasında yaşadığınız pişmanlık ve müsriflik hissi sizi mutsuz eder, ya da etmeli. Mutluğu başka yerde arayın.

6) Tüketici Arkadaşlarınızdan Uzak Durun

Belki de siz masumsunuzdur. İçinizdeki şeytanı kontrol edebilecek direnç de vardır. Ama gel gör ki dışınızdaki alışveriş ve tüketim canavarları ile baş etmek o kadar da kolay değildir. Onlar aslında en yakınızda bulunan dostlarınız. Hiç aklınızda yokken sizi arayıp “şuraya gidelim, buraya gidelim, şu gelmiş, bu markanın şöyle bir ürünü çıkmış” gibi cümleler ile sizi tahrik eden yakın arkadaşlarınız varken, tüketim bağımlılığından kurtulmak o kadar kolay olmasa gerek. Elbette bir kalemde dostlarınızı silip atın demiyoruz ama sizi tüketime iten her çağrıya da olumlu cevap vermeyin. Ya da evden çıkarken kendinize kontrol mekanizmaları kurun. Yanınıza limitli para almak, kredi kartı almamak vs gibi.

Çünkü ne kadar kararlı olursanız olun, beğendiğiniz ve sizi cezbedecek bir ürün mutlaka karşınıza çıkacaktır. Ve yine emin olun ki kendi kendinize o alışverişi makul ve mantıklı kılacak bir iç ses mutlaka konuşacaktır. “Bu seferlik de böyle olsun, ama bundan hiç yok, başka neye para harcıyorum ki, bu kadarcık da hakkım değil mi” gibi binlerce tatmin cümlesi beyninizi kemirir durur.

Üçüncü bölümde görüşmek üzere…

 

Kürşad ÖZKAYNAR

Arşt. Görevlisi / Zara MYO

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.