Size bir telefon kadar yakınız
0.545 744 1453
Dil Seçin
trende

GOOGLE NASIL GOOGLE OLMUŞ, İÇERİDEN SIRLAR… Part Van!

18.11.2017
218 görüntülenme
GOOGLE NASIL GOOGLE OLMUŞ, İÇERİDEN SIRLAR… Part Van!

Ara ara da bu köşemizde okuduğumuz kitaplardan bir şeyler paylaşalım diyorum. Çünkü bir kitap kolay ortaya çıkmıyor. Özelikle dünya çapında eserler…

Amerika’yı yeniden keşfetmenin, karanlıkta el yordamı ile ilerlemenin âlemi yok. Başkalarının uzun yıllara dayanan tecrübelerini, bir kitapla hızla öğrenebilir, uygulama imkânınız varsa başarılı olmuş metotları deneyebilirsiniz. Başkasının derdine derman olmuş bir ilacın sizin bünyenizde de fayda sağlayacağı şüpheli ama işletmelerin genel geçer yapılarına uyarlanabilecek metotların uygulanmasında da hiçbir sakınca yok.

Kitabımız, Google Sırları, yazarı ise içeriden birisi, Laszlo Bock. Temel mantığı, Google, dünyanın en yaratıcı ve başarılı şirketi olabilmek için neyi farklı yapıyor sorunun cevabını vermek üzerine kurulmuş.

Elbette bu kadar yenilik denenirken her zaman istenen sonuç ortaya çıkmıyor. Deniyorlar, olmadı deyip eskisine dönüyorlar, oradan çıkarttıkları ders ile başka yeni bir şey deniyorlar.

Konu ise personel yönetimi, hani şimdilerde çok afilli ismi olsun diye kastığımız insan kaynakları. Kaldı ki Google da benim gibi insan kaynakları tabirine karşı. Hoş bizim karşıtlığımız ile Google’ın karşıtlığının gerekçeleri farklı ama benzer yönleri de yok değil.

Evet, doğrusu, personel yönetimidir. Ama şimdilik o konuyu başka bahara/yazıya bırakalım.

Temel sorular şunlar: komuta edilmeye yatkın, düşük özgürlüklü çalışanlar iyi midir veya idare edilmeye müsait olmayan, özgürlüğüne düşkün bir ekibin lideri olmak ister misiniz? Türkiye’de cevap ne olursa olsun, gerçekler hepimizin malumudur. Kimse özgürlüğüne düşkün, kontrolü zor, kendisinden daha iyi, daha becerikli insanlardan oluşan bir ekip ve çalışan kitlesi istemez.

Türkiye’de siyasetten, iş hayatına kadar aklınıza gelebilecek her alanda üst, her zaman asttan iyisini bilir kuralı geçerlidir.

Bir de bunun üzerine yaşlı yöneticilerin, teknolojiyi çok iyi kullanan genç neslin gerisinde kalmasını ekleyin…

Google’ın bir farkını daha ele alalım, mesele üst düzey yöneticisiniz, ekibinize eleman alacaksınız. Alamıyorsunuz, evet tek başınıza karar verip alamıyorsunuz. Google’da yöneticilerin tek tarafı karar verip yapamayacakları işler var. Bunlar;

  • Kimi işe alacakları,
  • Kimi işten atacakları,
  • Performans değerlendirmesi,
  • Birinin maaş artışı, ikramiyesi,
  • Ödüller,
  • Terfiler,
  • İşin ne zaman kaliteli olduğuna dair tespit,
  • Bir ürünün nihai tasarımı ve ne zaman piyasaya sürüleceği.

 

Peki, bunlara kim, nasıl karar veriyor derseniz, devamı part tuu ile gelir…

Arş. Gör. Kürşad ÖZKAYNAR

Zara MYO / Pazarlama Uzmanı

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.