Size bir telefon kadar yakınız
0.545 744 1453
Dil Seçin
trende

GOOGLE NASIL GOOGLE OLMUŞ, İÇERİDEN SIRLAR… PART TUU!

22.11.2017
173 görüntülenme
GOOGLE NASIL GOOGLE OLMUŞ, İÇERİDEN SIRLAR… PART TUU!

Bir önceki yazımızda Google Sırları isimli kitaptan bahsetmiştik. Devam edelim efendim…

Bizde lider demek, hayt huyt, işten atarım, işe alırım, en iyi ben bilirim modeli. Adamlar fena.

Google’da varsayılan liderlik stili, bir yöneticinin cezalar ve ödüller üzerine değil, yoldaki engelleri temizleyip kaldırma ve ekibine ilham verme üzerine odaklandığı bir stildir.

Kitap, klasik toplam kalite yönetimi gibi sistemleri de ele almış. Tüm işletme ve yönetim kitaplarında, toplam kalite yönetimi, tam zamanında üretim, tam zamanında envanter kontrolü, altı sigma, altı şapka vs gibi yöntemleri sıkça okuruz. Bunlardan bahseden tonlarca kitap vardır. Şirketlerde bu kitapları okuyup uygulayacak adam da vardır, olmadı dışarıdan danışman da tutulur. Sonuç? Sonuç, şirket iflas bayrağını çeker ve batar. Oysa tüm modern yönetim teknikleri uygulanmıştır.

Hata nerede? Bana göre hatanın tarifi basit tıp biliminde gizli. Her hastaya her doktor her ilacı veremez. Sonuç, hasta ölür.

Burada da durum aynıdır. Yönetim gurusu adlı danışmanlar, bir firma için çalışmaya başlarlar. Önce hastalığı teşhis ederler, sonra biraz da deneme yanılma yoluyla tedaviye başlarlar. Sürekli iyileştirmelerle sonuca ulaşmaya çalışılır. Hastanın zayıflıkları, üstünlükleri bellidir. Bünyesinin neyi kaldırıp kaldıramayacağı da bellidir. Buna uygun tedavi yöntemleri ve ilaçlar kullanılır. Sonuçta firma ayağa kalkar. Bu çalışmasıyla ün yapan yönetim gurusu, başka bir hastalıklı işletme için davet alır. Zamanla bu tecrübelerini kitaplaştırır. Aslında genel konulardan bahseder ama birkaç kitap okuyarak dahi yönetici olmak isteyenler, firmalarını kurtarmak isteyenler, söz konusu kitaplara bir anlamda saldırırlar. Hastalığı ve hastanın şartlarını irdelemeden hızla tedaviyi uygulamaya koyulurlar. Sonuç elbette hüsrandır.

İşte Google bunu yapmıyor. Google, genel geçer tekniklerin neredeyse tümünü elinin tersi ile itmiş. Kendi sorunlarına kendine has çözümler geliştiriyor ve sürekli bir iyileştirme kararlılığı ile ilerliyor.

Kitapta buna dair bir de bilimsel bilgi var. Sheffield Üniversitesinden Dr. Kamal Birdi ve diğer altı araştırmacı, 22 yıl boyunca 308 şirketin üretkenliğini incelerler. Bu şirketlerin hepsi, toplam kalite yönetimi ve tam zamanında envanter kontrolü gibi geleneksel operasyon programları lanse etmişlerdi. Bu operasyonlardan hiç birinin, performansı güvenilir biçimde ve sürekli iyileştirdiğini gösteren herhangi bir kanıt yoktu. 

Kısacası, ancak şirketler kendi elamanlarına daha fazla özgürlük sağlayacakları adımlar attıklarında performansta bir iyileşme meydana gelmekteydi.

Kürşad ÖZKAYNAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.