Size bir telefon kadar yakınız
0.545 744 1453
Dil Seçin
trende

Firmalar Promosyon Ürün Yaptırmalı mı?

13.10.2017
273 görüntülenme
Firmalar Promosyon Ürün Yaptırmalı mı?

Reklam çok geniş bir alan, ne zaman hangi şekle bürüneceği ve hangi formatta ortaya çıkacağı belli olmuyor. TDK’nin “özendirme” şeklinde tanımladığı promosyonun İngilizcesi “promotion”. Anlamı da “yükseltmek, gelişmesine yardımcı olmak”.

Bir ürünün promosyon ürünleri kümesinin içine girebilmesi için ürünün reklam amacıyla, ücretsiz bir şekilde dağıtılması gerekir. Günlük hayatta en çok kullandığımız ürünler, promosyon ürünü olarak karşımıza çıkıyor çünkü amaç, tanıtım yapmak. Promosyon kalem, promosyon ajanda, promosyon masa takvimi, anahtarlıkgibi ürünlerden bahsediyoruz, hani her zaman ya elimizin altında ya da gözümüzün dibinde olan.

Peki, bu devirde kim kime neden bedavaya bir şeyler versin? İşte o nedenler:

Selam, Sizi Bir Yerden Tanıyorum

Promosyon ürünler markanın tanınmasını sağlar. Kim ihtiyacı olan bir ürünü ücretsiz bir şekilde elde etmişse unutur ki? Bunu hediye almak gibi de düşünebilirsiniz. Tanıtım amacıyla kurulan stantlar, marketlerin en yüz güldüren bölümleri değil mi hâlâ?

İrtibatı Koparmayalım

Promosyon ürünlerini belli dönemlerde müşterilerinize ulaştırmayı pazarlama stratejinize dahil ederek, onlarla sürekli olarak iletişimde kalmayı da sağlamış, hedef kitlenize uygun mekânlarda ve zamanlarda promosyon ürünlerinizi dağıtarak aynı zamanda reklamınızı da yapmış olursunuz. Ve belli bir düzene oturan her iletişim, bir süre sonra alışkanlık yaratır. Müşterilerinizle aranızda oluşturacağınız bağ açısından önemli bilgi, dikkat!

Aaa, Bu Reklam?

Promosyon ürünleri ile akılda kalıcılığı sağladınız, hedef kitlenize kendinizi tanıttınız, müşterileriniz sizi çok seviyor. Her şey harika. Yapacağınız diğer reklam çalışmaları, bu sağlam temel nedeniyle daha çok ilgi görür. En önemlisi de yarattığınız olumlu algı nedeniyle satışlarınız da doğal olarak yükselir. Az değilsiniz.

Promosyon Ürünlerinde Farklılaşma Nasıl Sağlanır?

Şapkaydı, ajandaydı, çantaydı, kalemdi bu tür promosyon ürünler yerine daha orijinal fikirlerle ve tasarımlarla hedef kitlenize ulaşmak istiyorsanız, işte size birkaç öneri:

Markanıza uygunsa insanların ürünlerinizi/hizmetlerinizi deneyebilecekleri kuponlar hazırlayabilirsiniz.

Promosyon ürünlerinizin yanında insanların ufuklarını açacak, hayatlarına dokunacak bilgiler paylaşabilirsiniz (Ürünün/hizmetin konseptine bağlı olarak).

“Bu ürün kaç farklı şekilde ve nasıl kullanılabilir?” gibi yaratıcı temalarla promosyon ürününüzü tasarlayabilir/dağıtabilirsiniz.

Tüketiciyle birebir ilişki kuracağınız ortamlarda bulunabilirsiniz (Firma ziyaretleri, konferanslar, partiler gibi.).

E, takvim dağıtmayın? Gözlük dağıtın, o da hep gözümüzün önünde olan bir şey sonuçta. 🙂

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.